Piezo Rinoplasti

Piezo Rinoplasti

Piezo rinoplasti, burunda yer alan estetik problemlerin kesici veya kırıcı aletler ile değil de yoğunlaştırılmış ses dalgaları ile giderildiği özel bir burun estetiği operasyonudur. Burun gerek yüzün merkezinde yer alması gerekse de üstlendiği çeşitli görevler sebebiyle bedenimizin son derece önemli bir parçasıdır. Yüz estetik bütünlüğü için son derece önemli olan burun; sahip olabileceği kemerli, düşük veya yamuk görünüm sebebiyle yüz görünümünü derinden etkileyebilmektedir. Bu gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmak; burundaki hem estetik hem de işlevsel sorunları gidermek için yapılan bazı operasyonlar vardır. Bu operasyonlar genel olarak rinoplasti ismiyle bilinirler. Rinoplasti ameliyatı, genelde burnun kırıcı ve kesici aletler yardımıyla yeniden şekillendirilmesiyle yapılır. Ancak bu işlemler sebebiyle burun çevresindeki dokular yıpranabilmekte ve yüzün tamamında ödem meydana gelebilmektedir. Günümüzde ise piezo rinoplasti gibi çok daha modern tekniklerde, bahsi geçen ödem oluşumunun azaltılması amacıyla yoğunlaştırılmış ses dalgaları (ultrason dalgaları) kullanılmaktadır. Böylece burun üzerinde milimetrik değişimler yapmak mümkün olmakta ve ameliyat sonrası süreçler hasta için çok daha konforlu geçmektedir. Yazımızın devamında ‘’Piezo rinoplasti nasıl yapılır?’’, ‘’Piezo yöntemiyle rinoplasti neden tercih edilir?’’, ‘’Piezo burun estetiği nasıl yapılır?’’ ve ‘’Ultrasonik burun estetiği ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara piezo rinoplasti hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Özgür Gülten ile iletişime geçebilirsiniz.

Piezo Rinoplasti Nedir?

Piezo rinoplasti, burunda yer alan işlevsel ve estetik problemlerin giderilmesi için yapılan özel bir burun estetiği operasyonudur. Klasik rinoplasti operasyonlarında burundaki estetik kusurları gidermek ve burnu şekillendirmek için kesici ve kırıcı aletler kullanılmaktadır. Bu aletler sebebiyle de çevre dokular belli oranda yıpranabilmektedir. Bu yıpranmanın etkilerini hastalar, ameliyat sonrası yüz ödemi ve ağrı olarak hissetmektedir. Piezo rinoplasti operasyonunda ise burnu şekillendirmek için daha önce de bahsettiğimiz gibi ultrason enerjisi kullanılmaktadır.

Piezo Yöntemiyle Rinoplasti Neden Tercih Edilir?

Piezo yöntemiyle rinoplasti, doktorun; burun üzerinde milimetrik değişimler yapmasına imkan sağlaması ve ameliyat sonrası süreçlerin daha konforlu olması yönüyle daha sık tercih edilir. Bu uygulama sırasında büyük ve dokulara müdahale etmesi zor aletler kullanılmaz. Aksine derecesi doktor tarafından özel olarak ayarlanabilen, yoğunlaştırılmış ses dalgaları kullanılır. Bu da burun üzerinde yapılan en küçük değişimin bile doktorun kontrolü altında olmasını sağlar.

Piezo Yöntemi ile Rinoplasti Kimlere Yapılabilir?

Piezo yöntemi ile rinoplasti, 18 yaşını doldurmuş olan ve uygulamaya engel teşkil edebilecek bir hastalığı olmayan her bireye yapılabilir. Daha erken yaşlarda burun gelişimi henüz tamamlanmış olmadığı için rinoplasti gibi operasyonların yapılması önerilmez.

Piezo Burun Estetiği İle Normal Burun Estetiği Farkı Nedir?

Ultrasonik burun estetiği veya ultrasonla burun estetiği olarak da bilinen piezo burun estetiği sırasında kırma işlemi uygulanmaz. Tüm işlemler büyük bir hassasiyet ve özenle gerçekleşir. Bu da çevre dokuların çok daha az hasar almasını, kanamanın ve ödemin az olmasını sağlar.

Piezo Yöntemiyle Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Piezo yöntemiyle rinoplastinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Çevrede yer alan kıkırdakların, kemiklerin ve yumuşak dokuların zarar görmesi önlenir. Tüm işlemler yalnızca burun kemiği üzerinde gerçekleşir. Hedef dokulara uygulanan kuvvetin olumsuz etkileri çevre dokularda hissedilmez.
  • Doktor, milimetrik ve hassas doku şekillendirmeleri yapabilir. Böylece hastanın talep ettiği görünüm çok daha başarılı bir şekilde meydana getirilebilir.
  • Doku kanaması çok daha azdır. Bu da ameliyat sonrasında doku iyileşiminin daha hızlı olmasını sağlar.
  • Yüzde görülen şişme ve morarma çok daha azdır. Sınırlı miktardaki ödem, klasik rinoplastide olduğundan çok daha hızlı bir şekilde dağılır.
  • Operasyon sırasında özel anestezi uygulamalarına başvurulduğu için ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz.
  • Operasyon sonrası ağrı da son derece minimaldir.

Ultrasonik burun estetiğinin avantajları bu şekilde sıralanabilmektedir.

Piezo Yöntemiyle Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

Piezo yöntemiyle burun estetiği, doktorun size özel planladığı ameliyatın detaylarına göre 1 ila 2 saat kadar sürebilmektedir. Doktorunuz, ameliyat sırasında gerçekleşecek olan işlemlere göre ameliyat öncesinde süre hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

Piezo Yöntemiyle Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Operasyon öncesinde hastanın burun ve yüz bölgesinde çeşitli ölçümler yapılır. Daha sonra ise hastanın burun estetiğinden beklentileri dinlenir. En nihatinde doktor, olabilecek en uyumlu, çekici ve doğal görünümü meydana getirmek için bireye özel bir burun estetiği planlaması yapar. Ameliyat sırasında, tüm işlemleri bu planlama dahilinde gerçekleştirir. Piezo yöntemiyle rinoplasti sırasında, daha önce de bahsettiğimiz gibi herhangi bir kırıcı veya kesici alet kullanılmaz. Tüm şekillendirme işlemleri ultrasonik ses dalgaları yardımıyla yapılır. Ses dalgalarının frekansı, hangi dokulara müdahale edildiğine göre doktor tarafından özel olarak ayarlanır.

Piezo Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Piezo burun estetiği sonrası hastalar aynı gün taburcu edilirler. Çevre dokulara zarar verilmediği için deneyimlenen şikayetler son derece minimaldir. Hastalar yaklaşık 3 gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler.

Piezo Rinoplasti Fiyatları 2022

Piezo rinoplasti fiyatları, piezo yöntemiyle rinoplasti fiyatları ve ultrasonik burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Özgür Gülten ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi