Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği Ankara

Göz çevresindeki kas hareketlerinin deri üzerindeki etkileri nedeniyle yaşlanma belirtilerinin en sık görüldüğü yer göz bölgesidir. Bu nedenle göz kapağı estetiği en sık tercih edilen operasyonların başında gelmektedir. Blefaroplasti, lokal anestezi ile alt ve üst göz kapağına yapılan kolay ve rahat müdahalelerden oluşmaktadır. Blefaroplasti ameliyatı ile üst göz kapağındaki kırışıklıklardan, gözaltı torbalarından, sarkmış göz kapaklarından kurtulmak mümkündür.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Bu süreçte ilk olarak cerrah ile iletişim içerisinde olunmalıdır. Hastanın ameliyattan beklentileri tespit edilerek yaşı, fiziksel durumu ve diğer tıbbi faktörler dikkate alınarak gerekli müdahale ve operasyon planlaması yapılır. Ameliyata geçildiğinde ise, lokal ya da genel anesteziden uygun olan ile hastanın operasyona hazırlanması sağlanır. Blefaroplasti ilk olarak üst sonrasında ise alt göz kapağında uygulanır. Her iki bölgede de fazlalık oluşturmakta olan yağ bölümleri temizlenir. Üst göz kapaklarında oluşturulacak kesilerde doğal çizgiler ve derinin katlantı yerleri takip edilir. Alt göz kapağında ise kesi kirpik diplerine gizlenir. Cerrahi müdahale sonrasında gözler nemli ve soğuk gazlı bezler kullanılarak kapatılır. Ameliyat süresi operasyonun türüne bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 1-2 saat sürebilir.

Uygulanan Tedaviler 

  • Yüz felcine bağlı olarak oluşan kapak bozuklukların giderilmesi
  • Tiroid hastalıklarına bağlı olarak oluşan kapak bozuklukların giderilmesi
  • Göz çevresinde yer alan kırışıklıkların giderilmesi
  • Göz kapağı şeklindeki bozuklukların giderilmesi
  • Gözaltı torbalarının giderilmesi

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Sonrası Süreçte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında rahatsızlık hissi, hafif dereceli ağrıların oluşması ve göz yaşarması beklenen durumlardır. Orta dereceli ağrılar için ilaç tedavisi uygulanabilir. 2-3. günlerde göz çevresinde morluk ve şişlikler oluşabilir, gözde kanlanma meydana gelebilir.  Operasyonun 2. günü göz çevresinde yer alan bantlar alınırken, 6. günde dikişler alınır. Takip eden 3-4 haftalık süreçte ağır sporlardan, aşırı sıcak ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak hastanın iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Göz kapaklarında meydana gelen çizgiler 2 ile 4 ay arasında neredeyse tamamıyla kaybolur. Rüzgar ve güneşten korunabilmek için siyah camlı gözlüklerin kullanımı tercih edilmelidir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi