Boyun Kitleleri

  Boyun Kitleleri Ankara

  Boyun kitleleri basit görülen bir enfeksiyona bağlı olabileceği gibi baş ve boyun bölgesi kaynaklı tümörlerde de görülebilmektedir. Bu sebeple boyunda şişlik veya kitle fark edildiğinde mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

  Boyun Kitlesi Nedir ve Nasıl Oluşur?

  Anatomik olarak çene ile köprücük kemikleri arasında kalan alan boyun olarak adlandırılmaktadır. Boyunda görülen şişlikler enfeksiyon nedeniyle büyümüş lenf bezlerine bağlı olabileceği gibi bu lenf bezlerine yayılan iyi ya da kötü huylu tümörlere de bağlı olabilmektedir. Tiroid, gırtlak, kas dokusu, tükürük bezleri gibi boyun bölgesinde bulunan organlarda görülen hastalıklarda da ilk bulgu boyunda şişlik olarak ortaya çıkabilmektedir.

  Boyun bölgesine doğrudan yerleşerek şişliğe neden olan enfeksiyon hastalıkları, diş, ağız, sinüs vb. bölgelere de yerleşerek boyunda şişlik oluşturabilmektedirler. Bu enfeksiyonlara bağlı oluşan kitleler çoğunlukla ağrılı olup hızlı bir şekilde büyümekte ve birden fazla olabilmektedirler. Bu gibi nedenlere ek olarak doğuştan gelen kist ve kitleler de boyunda şişliklere neden olabilmektedir. Bu kistler ağrısız, renginde ve boyutunda uzun yıllar çok fazla bir değişiklik olmayan kitlelerdir. Kötü huylu tümörlere bağlı olan kitleler ise genellikle sert ve hareketsiz olmaktadır.

  Ne Yapmalı Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

  Lenf bezlerinin çoğu boyun ve çevresinde bulunmakta olup genellikle üst solunum yolu rahatsızlığı geçirenlerde elle hissedilen ağrılı şişlikler oluşturmaktadır. Geçirilen enfeksiyonlara bağlı olarak boyundaki bezelerde görülen şişlikler tedavi ile gerileyecektir.

  Lenf bezlerindeki ve herhangi bir enfeksiyona bağlı olmaksızın meydana gelen üzerinde kızarıklık ve renk değişikliği olan şişlikler ile tedavi edildiği halde büyüyen ve giderek sayısı artan kitlelerde zaman kaybetmeden kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerekmektedir.

  Boyun kitlelerinin oluşma nedeni doktorun yaptığı ilk muayenede tespit edilemeyebilir. Kitlenin ne zamandan itibaren olduğu, hastanın yaşı, vücudun diğer bölümlerinde benzer şişliklerin olup olmadığı kitlenin tanı ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

  Hastanın ayrıntılı bir şekilde kulak burun boğaz doktoru tarafından muayenesi ve tetkikleri (kan, tomografi, ultrason incelemeleri vb.) yapıldıktan sonra kitlenin durumuna ilişkin ilk tanı konulacak ve uygulanacak tedavi yöntemlerine karar verilecektir.

  Yapılan tetkikler sonucunda tanı konulamamış ise kesin tanı için kitleden bir sıvı alınarak patolojik incelemeye gönderilmektedir. Burada da kesin bir sonuç elde edilememesi durumunda lenf bezi veya kitlenin tamamen yerinden çıkartılarak incelemeye gönderilmesi gerekmektedir.

  Boyun Kitlelerinin Tedavisi?

  Boyun kitlelerinin tedavisi kitlenin neden oluştuğuna göre belirlenmektedir. Eğer enfeksiyonlara bağlı olarak lenf bezlerinde bir büyüme söz konusu ise 10-15 günlük antibiyotik tedavisi yeterli görülmektedir. Tedaviye düzenli bir şekilde devam edilmesi halinde ağrılar azalmakta, kitle küçülmeye başlamakta ve 2-3 haftalık bir süre zarfında komple kaybolmaktadır. Sürekli olarak bu tür hastalık geçiren ve küçük yaşlardan itibaren boyunda görülen şişliklerin küçülmesi ve tamamen kaybolması uzun zaman almaktadır.

  Tüberküloz vb. enfeksiyonlar nedeniyle boyun bezelerindeki büyümelerin tedavisi uzun sürmekte ve özel tedavi yöntemleri gerektirmektedir.

  Eğer doğuştan gelen kist biçimindeki bir kitle ise tedavi genellikle kitlenin tamamen alınması yöntemi ile yapılmaktadır.

  Yapılan muayeneler ve tetkikler sonucunda boyun kitlelerindeki büyümelerin sebebinin kötü huylu bir tümör olduğundan şüphelenilirse lenf bezelerinden biyopsi yapılarak kesin tanı konması gerekir.  Boyundaki kitlenin biyopsi sonucu kötü huylu ise tümörün ana kaynağına göre çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Bu aşamada sistemik değerlendirmeler yapılmalı, medikal onkoloji ve radyasyon onkolojisi ile iş birliği içinde olunması gerekmektedir. Ameliyat gerektiren bir kitle ise operasyon sonrasında hastanın kemoterapi veya radyoterapi alması gerekebilmektedir.

  Baş ve boyun bölgesinde bir kitle görülmesi halinde zaman kaybetmeden bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerekmektedir.

  WhatsApp chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi