Dudak Kaldırma (Liplift)

Dudak Kaldırma (Liplift)

Dudak kaldırma, üst dudağın daha belirgin, dogun ve çekici bir görünüme kavuşabilmesi için yapılan özel bir uygulamadır. Yüzde yer alan bütün organlar ve dokular, yüz üzerine belli bir oran ile yerleşmişlerdir. Bu oran yüzün hem belli ölçülerde simetrik olmasını hem de çekici bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Bazı kişilerde ise gerek genetik sebeplerden gerekse de çevresel etmenlerden bahsi geçen oranlarda bozulmalar olabilmektedir. Buna bağlı olarak mesela dudak ile burun arasındaki mesafe artabilmektedir, üst dudak ince ve görece belirginliğini kaybetmiş bir yapıda olabilmektedir. Bu gibi şikayetleri olan bireyler dudak kaldırma, dudak kısaltma veya liplift olarak bilinen operasyonla çok daha çekici dudaklara sahip olabilmektedir. Dudak kaldırma estetiği sayesinde üst dudak ile burun arasında kalan mesafe kısaltılır, böylece üst dudak hem daha belirgin hem de yüz ile daha uyumlu bir yapıya kavuşur. Yazımızın devamında ‘’Liplift nasıl yapılır?’’, ‘’Üst dudak estetiği ne kadar sürer?’’, ‘’Dudak kaldırma estetiği öncesi sonrası süreçler nasıldır?’’ ve ‘’Dudak kaldırma kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara dudak kaldırma ve liplift hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Özgür Gülten ile iletişime geçebilirsiniz.

Dudak Kaldırma Nedir?

Dudak kaldırma, üst dudak ile burun arasındaki mesafeyi kısaltmak; üst dudağın daha belirgin bir yapıya ve daha çekici bir şekle sahip olmasını sağlamak amacıyla yapılan estetik operasyonudur. Dudaklar çekiciliğin en önemli simgelerinden biridir. Hatta bazı araştırmalar, insanların potansiyel eşlerini seçerken dudaklara, diğer pek çok organdan daha çok önem verdiklerini ortaya koymaktadır. Bu yüzden dudakların şekli, büyüklüğü ve konumu yüzün genel estetik bütünlüğü açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Liplift olarak da bilinen üst dudak kaldırma da bu önemin farkında olan bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Liplift Nedir?

Liplift, tıp dilinde ‘’philtrum’’ olarak bilinen, üst dudak ile burun ucu arasında kalan bölgenin kısaltılması için yapılan uygulamadır. Bu uygulama genelde halk arasında dudak kaldırma veya üst dudak kaldırma olarak bilinmektedir.

Dudak Kaldırma Neden Yapılır?

Dudak kaldırma şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

  • Üst dudak ile burun ucu arasında kalan mesafenin kısaltılması.
  • Üst dudağın daha belirgin bir yapıya kavuşması.
  • Üst dudağın konum ve şekil itibari ile alt dudakla iyi bir uyuma sahip olması, yüzün genel estetik bütünlüğünü desteklemesi.
  • Bireyin çekici dudaklara sahip olması.

Dudak kaldırma estetiğinin amaçları bu şekilde sıralanabilmektedir.

Dudak Kaldırma Kimlere Yapılabilir?

Dudak kaldırma estetiği 18 yaşını doldurmuş olan ve bu uygulamaya engel teşkil edebilecek bir sağlık sorunu bulunmayan herkese yapılabilir. Eğer dudaklarda veya dudak çevresinde aktif bir enfeksiyon varsa doktor, ameliyat için bu enfeksiyonun iyileşmesini beklemeyi tercih edebilir. Doktorunuz operasyon planlaması yaparken bu gibi konular hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Zararlı Mı?

Dudak kaldırma ameliyatı zararlı bir operasyon değildir. Ancak bu operasyon büyük bir özen, planlama ve dikkat gerektirmektedir. Hastanın ameliyattan beklediği görünüm son derece dikkatle gözden geçirilmeli, bu görünüm genel estetik kriterler çerçevesinde değerlendirilmeli ve tamamen kişiye özel bir uygulama planlaması yapılmalıdır. Ancak böylece hem çekici hem de doğal görünümlü bir dudak görünümü elde edilebilmektedir. Bu uygulamaların bahsettiğimiz şekilde gerçekleşebilmesi için bireylere, doktor seçimlerini dikkatli ve özenli bir şekilde yapmaları tavsiye edilmektedir

Dudak Kaldırma Estetiği Ne Kadar Sürer?

Dudak kaldırma estetiği, doktorunuzun size özel hazırladığı ameliyat planlamasının detaylarına göre 1 saat kadar sürebilir. Bazı durumlarda operasyonun 1,5 saat kadar sürmesi de mümkündür.

Dudak Kaldırma Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak kaldırma estetiği, lokal anestezi veya genel anestezi altında, steril ameliyathane koşullarında yapılır. Ameliyat sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz. Doktor ameliyat sırasında, burun ucu ile üst dudak arasında kalan bölgeden bir miktar deri dokusu alır. Böylece üst dudağın konumu yeniden düzenlenir ve ameliyat son bulur.

Dudak Kaldırma Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Dudak kaldırma öncesinde doktor, hastanın üst dudağı ile burun ucu arasında ölçümler gerçekleştirir. Hastasının ameliyattan beklentilerini dinler. Daha sonra ise kişiye özel bir dudak kaldırma estetiği planlaması yapar.

Hastalar dudak kaldırma estetiği sonrası aynı gün taburcu edilirler. Günlük hayatına dönmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Liplift Ne Zaman İyileşir?

Liplift sonrası dudaklarda 3 ila 5 gün boyunca şişlik olması gayet normaldir. Hastalar 1 hafta içerisinde büyük oranda iyileşecektir.

Dudak Kaldırma (Liplift) Fiyatları 2022

Dudak kaldırma fiyatları ve liplift fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Özgür Gülten ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi