Bademcik ve Geniz Eti Hastalıkları

  Bademcik ve Geniz Eti Hastalıkları Ankara

  Bademcikler boğaz girişinde her iki tarafta, genizde ve dil kökünde olmak üzere 3 ayrı bölümde yer almaktadır. Sırasıyla halk arasında bilinen ismiyle “Bademcikler”, ”Geniz Eti” ve “Dil Kökü Bademcikleri” olarak adlandırılmaktadırlar. Bademcikler ve geniz eti vücudumuzun bağışıklık sisteminde görevlidir. Bağışıklık sistemimizin zaman zaman yorgun düşmesi çeşitli bulaşıcı hastalıklara maruz kalmamıza neden olmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonu ilk sıralarda yer alan bulaşıcı hastalıklardan biridir. Üst solunum yolu enfeksiyonları içerisinde en sık karşılaşılan ise bademcik ve geniz eti enfeksiyonlarıdır. Bahar aylarında daha sık karşılaşılan bu enfeksiyonlar kalabalık ve küçük mekanlarda daha kolay bulaşıcı hal almaktadır.

  Bademcik ve Geniz Eti Hastalıklarını Nelerdir?

  • Akut ve Kronik Enfeksiyonlar
  • Bademcik ve Geniz Eti Büyümesi
  • Bademcik Kanseri
  • Bademcikte Taş Oluşumu (Tonsillolitiazis)

  Bademcik ve Geniz Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

  Hastalarda karşılaşılan halsizlik, yüksek ateş, boğaz ağrısı, yutkunma problemi, baş ağrısı, karın ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtiler bademcik ve geniz eti hastalıklarının en temel habercileridir.

  Bademcik ve Geniz Eti Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Daha çok çocuklarda görülen bademcik ve geniz eti hastalıklarında tedavi sürecinde “Kulak Burun Boğaz” doktoru takibinde olmak önemlidir. Enfeksiyon sırasında alınan boğaz kültürü sonucuna göre antibiyotik tedavisine başlanır. Enfeksiyonun sık tekrarlanması cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmasına neden olur.  Hastalar nefes almakta, yemek yemekte, uyumakta ve normal hayatlarına devam etmekte zorluk çekerler. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen aşamalarda uykuda nefes durması, kalp yetmezliği gibi ciddi problemlerle karşılaşılabilir.

  Bademciklere ve Geniz Etine Hangi Durumlarda Cerrahi Müdahale Yapılır?

  • Ağız açık uyuma ve horlama
  • Uyku apnesi, uykuda solunumun sık sık durması
  • İlaç tedavisi uygulanmasına rağmen yılda 3-4 kez ve üzeri ateşli bademcik iltihaplanması
  • Yutma güçlüğü
  • Bademcik çevresinde apse oluşumu
  • Kalıtsal kalp rahatsızlığı olanlarda Beta enfeksiyonlarından korunmak amacıyla
  • Tümör şüphesi

  Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatına Engel Durumlar Nelerdir?

  Hastaların ameliyat sırasında akut enfeksiyona maruz kalmamış olması arzu edilir. Ancak bademcik çevresinde hayati önem taşıyan enfeksiyon/abse gibi bir durum varsa zaman kaybetmeden müdahale edilmelidir. Küçük dilinde anatomik bozuklukları ve yarık damağı olan hastalara geniz eti ameliyatı önerilmemektedir. Ameliyat sonrasında sorun yaşatabilecek hastalıkları olan bireylerin ameliyat öncesinde doktorları ile iletişimde olmaları, gerekli kontrolleri yaptırarak tedbirli davranmaları ve ön değerlendirmenin doktor ve ekibi tarafından dikkatle yapılması gerekmektedir.

  Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatları Hangi Yaştan İtibaren Yapılabilir?

  Bademcik ve geniz eti hastalıkları büyük oranda çocuk hastalarda görülse de yetişkin hastalarda da      aynı belirtiler olabilir. Belirli bir yaş sınırı olmamakla birlikte minimum 3 veya 4 yaş üzeri tüm bireylerde cerrahi uygulanabilir.

  Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatlarının Riski Var mıdır?

  Gelişmekte olan teknoloji ve ileri teknikler sayesinde bademcik ve geniz eti ameliyatlarında risk minimum düzeye inmiştir. Ameliyat sonrasında ağrı beklenen bir durumdur. Ameliyat sonrası kanama ise en önemli risktir. Kanamanın boyutu ameliyatı takip eden  24 saatlik süre için önem arz etmektedir. Hastalar ameliyat sonrası önerilen diyet listelerine uygun beslendiklerinde kanama riski minimuma iner. 10-12 günlük süre aralığında ağrılar en düşük seviyeye inecektir. Çocuklarda bu sorunlar en az derecede hissedilir.

  Ne Tür Teknikler Kullanılır?

  En sık kullanılan teknik genel anestezi altında, bademciklerin kapsülüyle birlikte diseksiyon yöntemi ile çıkarılması yöntemidir. İleri teknoloji kullanılarak uygulanan yöntemler Koblasyon, Lazer, Radyofrekans ve Thermal Welding System olarak sıralanabilir. Her teknik kendi avantaj ve dezavantajları doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Ameliyat olan bireylerin 2 hafta süreyle önerilen diyet listesine uygun şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Dondurma tüketiminin tavsiye edilmesi ise çocuklar başta olmak üzere tüm hastalar için bu ameliyatın en sevilen noktasıdır.

  WhatsApp chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi