Dil Bağı

  Dil Bağı Nedir?

  Çocuğun anne karnındaki gelişim sürecinin 4. haftasında dilin ön kısmının üçte ikilik bölümü oluşmaktadır. Bu süreçte öncelikle üç tane dil tomurcuğu oluşmaktadır. Uç kısımda bulunan tomurcuklar sağ ve sol olarak hızla gelişerek ortada birleşmekte fakat bu aşamada dil ağız tabanından ayrılmamış ve serbest hale gelmemiş durumdadır ancak çocuğun gelişim sürecinin sonraki aşamalarında serbest hale gelmekte ve frenulum denilen bir bağ ile ağız tabanına tutunmaktadır. Bu bağ yeterince ince bir hal alamadığında dilin ağızda rahat hareket edememesi, harflerin veya kelimelerin söylenememesi gibi problemlere neden olmaktadır.

  Bu tarz problem görülen çocuklarda dil görevini tam olarak yerine getirememektedir. Bu nedenle çocukta konuşma bozukluğu başta olmak üzere emme bozukluğu, yeme-içme bozukluğu, ağız kokusu gibi sorunlar ve bunların tetiklemesiyle oluşacak psikolojik problemler ön plana çıkmaktadır.

  Yeni doğan bebeklerde görülen emme bozuklukları bebeğin dil bağı problemi olduğunu göstergesi olabilmektedir. Çocuklarda görülen konuşamama sorununun altında dil bağı probleminden önce diğer sorunlar mutlaka araştırılmalı ve tedavi işlemine bu araştırma sonucuna göre başlanmalıdır. Çünkü dil bağı olan çocuklarda görülen problemler konuşmada sorunlar yaratmakta ve kelimeleri hatalı söylemesine sebep olmaktadır ancak tamamen konuşamamasına neden olmamaktadır.

  Tanı Nasıl Konur?

  Dil bağı kulak burun boğaz doktoru tarafından muayene edilerek, dil basacağı aracılığıyla görülebilmektedir. Dil bağı sorununa ilişkin teşhis daha çok hastaya yaptırılan dil hareketleri neticesinde konulmaktadır. Hastadan dilini sağa, sola, aşağı, yukarı hareket ettirmesi ve dışarı çıkartması istenmektedir. Eğer hasta bu hareketleri tam olarak yapamıyorsa hastaya konulan teşhis doğrulanmış olur.

  Ayrıca 3 yaş sonrası dönemdeki hastalar “l, r, s, t, z” gibi dilin ön bölgesinden çıkartılan seslerin çıkartılmasında güçlük çekiyorlarsa bu hastalarda artikülasyon bozukluğu olduğu söylenebilmektedir.

  Dil Bağı Belirtileri Nelerdir?

  Yeni doğan bebeklerde;

  • Emerken aşırı terleme ve yorulma,
  • Memeyi tutamama veya emmeme,

  Çocuklarda;

  • “l, r, s, t, z” gibi harfleri söyleyememe,
  • Artikülasyon bozukluğu,

  gibi belirtilerin yanı sıra dilde şekil bozuklukları ( frenulumun dilin ucuna kadar ulaşması) gibi belirtiler görülmesi halinde bir kulak burun boğaz doktoruna danışılmalıdır.

  Bu gibi belirtilerin bebekte veya çocukta tespit edilmesi halinde konuşma bozukluğu başta olmak üzere diğer tüm sorunların çözülmesi için kulak burun boğaz doktoru müdahalede bulunulması gerektiğini belirtecek ve ameliyatla dil bağı problemini tedavi edecektir.

  Dil Bağı Ameliyatı Ankara

  Dil bağı ameliyatı lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Kesici bir alet yardımıyla bağa ufak müdahalelerde bulunarak sorun başarılı bir şekilde çözülmektedir

  Operasyon sonrası çok fazla olmamakla birlikte ağrı söz konusu olsa bile çoğunlukla ağrısız ve kanamasız bir operasyondur. Operasyon lokal anestezi uygulanarak yapılmışsa hasta operasyon sonrası  yemek yemeye ve su içmeye başlayabilmektedir.

  Genel anestezi yöntemi de çok nadir olmakla birlikte korkan ya da sabit tutulması zor olan hastalarda uygulanmaktadır.

  Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Dil bağı ameliyatlarında bir yaş sınırı bulunmamakta olup her yaşta ameliyat yapılmaktadır.

  WhatsApp chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi