Kaburga Kıkırdağı ile Burun Estetiği

Kaburga Kıkırdağı İle Burun Estetiği Ankara

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatlarında yapılan işlemlerin çoğu kıkırdak ve kemik dokular üzerinde gerçekleştirilmektedir. Burnun deri kısmının bu operasyonla inceltilmesi veya küçültülmesi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden burnun şeklini bozmamak için kıkırdak, kemik ve deri dokularının dengeli bir şekilde büyütülmesi / küçültülmesi gerekmektedir.

Burun ameliyatı sonrasında revizyon gerektiren durumlarda hastaların burunlarının genellikle fazla küçültülmüş olduğu görülmektedir. Burun estetiği ameliyatlarında revizyon gerektiren durumlara burun kemerinin düzeltilmesi esnasında kemik veya kıkırdağın gereğinden fazla alınması örnek olarak verilebilir. Bu gibi durumların olması halinde operasyon sonrası şişlikler ve morluklar geçtiğinde burnun orta kısmında çöküntüler olmaktadır. Ayrıca burun kıkırdağının gereğinden fazla alınması halinde burun derisi aşağı doğru sarkarak burun ucu düşüklüğüne de sebep olmaktadır.

Burun estetiği ameliyatının başarılı geçtiği yalnızca burnun görünümünde değil buruna dokunulması halinde bile pürüzsüz olduğunun anlaşılması ile mümkün olmaktadır.

Burun içerisinde bulunan kıkırdak dokuların haddinden fazla alındığı ya da mevcutta bulunan kıkırdak dokunun kullanılamayacak olması durumunda kaburgadan ya da kulaktan kıkırdak doku alınarak burun estetiği ameliyatı yapılması söz konusudur.

Kulaktan ya da kaburgadan alınan kıkırdak dokular burun estetiğinde gerek duyulan biçimde ve miktarda özenle şekillendirilmekte ve burnun yeniden şekillendirilmesi için kullanılmaktadır.

Dünyanın farklı ülkelerinde burun estetiği ameliyatlarında bazı cerrahlar burun implantları kullanmaktadır. Daha çok burun sırtı düşük olan Uzakdoğu ülkelerinde yapılan operasyonların çoğunda burun sırtının yükseltilmesi için dokuya ihtiyaç duyulmakta ve bu ülkelerde ya burun implantları ya da kadavralardan alınan kıkırdak dokular kullanılmaktadır. Bu tür operasyonlarda kullanılan implantlar çoğu zaman vücut ile uyum sağlamadığından bu tür materyallerin kullanımı günümüzde giderek azalmaktadır.

Ankara Burun Estetiği (Rinoplasti) operasyonlarında alanında uzman cerrahlardan biri olarak kabul edilen Op. Dr. Özgür GÜLTEN yıllardır yapmış olduğu burun estetiği ve revizyon ameliyatlarının hepsinde kişinin kendi dokularını kullanmaktadır. Cerrahın kullanmış olduğu bu dokular kişinin hayatı boyunca hiçbir komplikasyona neden olmaksızın sağlıklı olarak vücutta kalmaktadır.

Primer rinoplasti veya revizyon ameliyatlarında kaburga kıkırdağı kullanılması durumlarında kadınlarda meme alt bölgesinde kalacak şekilde 2-4 cm’lik bir kesi yapılarak kaburga kıkırdağı alınmakta ve ameliyatta bu doku kullanılmaktadır. Göğüs altındaki kesi izi dışarıdan hiçbir şekilde belli olmamaktadır.

Erkek hastalarda ise en alt kaburganın seviyesinde kalacak şekilde bir kesi işlemi yapılmaktadır.

Kulak kıkırdağı kullanılan durumlarda ise kesi kulak arkasına gizlenir ve alınan kıkırdak kulakta hiçbir şekil bozukluğuna yol açmaz.

Kaburga ya da kulak kıkırdağı kullanılarak yapılan operasyonlarda burunda sahip olunan sağlıklı ve estetik görünüm sebebiyle vücuttaki küçük kesi işlemleri hastalar tarafından önemsenmemektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi