Baş Dönmesi

  Baş Dönmesi  (Vertigo) Ankara

  Baş dönmesi, kişinin var olmayan bir hareketi olmuş gibi algılaması veya etrafının dönüyor olduğunu sanmasıdır. Esasında baş dönmesi kişideki dengesizlik hissi olup etrafına göre dengede duramama problemidir. Hastane acillerine yapılan başvuruların %10-15’i denge bozukluğu ve baş dönmesi nedeniyle yapılmakta olup bu problemler orta ve ileriki yaşlarda daha fazla görülmektedir. Küçük yaşlarda ise bu yakınmalar daha az görülmektedir.

  Kişi hareket ettiği esnada dengede durabilmek için vücutta beyin, beyincik, göz ve iç kulağın birlikte uyum içinde çalışması gerekmektedir. Bu durum göstermektedir ki beyin, göz ve kulağı etkileyen rahatsızlıklar baş dönmesine ve dengesizlik hissine neden olabilmektedir.

  Denge Sistemimizde Rol Oynayan Organlar Nelerdir ve Hastalıkların Hangi Organa Ait Olduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

  Baş dönmesi ve dengede duramama gibi problemleri olan kişilerin vücut sistemlerine ilişkin detaylı muayenesinin yapılması gerekmektedir. Bu muayene nöroloji, göz, kardiyoloji ve kulak burun boğaz doktorlarının birlikte hareket ederek yapmaları gereken bir muayenedir. Bu rahatsızlıkların pek çok organı ve vücut sistemini etkilemesi nedeniyle doktorlar günümüz teknolojisini kullanarak (MR, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, denge testleri vb.) hastalığa ilişkin tanı ve teşhisi rahatlıkla koyabilmektedirler.

  Baş dönmesine neden olan problemin tanısı oldukça önemlidir çünkü baş dönmesi kendi başına bir hastalık olmayıp başka hastalıkların belirtisi olabileceği için tedavi buna göre yapılacaktır.

  Baş dönmesinin sebepleri;

  • Kulağa bağlı nedenler: Baş dönmelerinin büyük bir çoğunluğu kulaktan kaynaklı problemler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kişinin bulunduğu durum ve başın hareketlerinden kaynaklı baş dönmesi söz konusu olabilmektedir. Kulaktan kaynaklı baş dönmelerinde tanı kulak içerisinde bulunan yarım dairelerin uygulanan işlemlere verdiği cevaplar doğrultusunda konulmaktadır. Eğer kulaktaki bu yarım daire kanallarından kaynaklanan bir baş dönmesi söz konusu ise kulak içerisindeki kristallerin yer değiştirip değiştirmediği tespit edilerek bunların yerlerine oturtulması ile tedavisi yapılmaktadır.
  • Meniere hastalığı; duyma bozukluğu, çınlama, baş dönmesi atakları ve kulakta tıkanma hissi ile karakterizedir. Bu hastalık iç kulakta bulunan sıvıların dengesizliğinden meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra;
  • Kulaktaki akıntılı kronikleşmiş rahatsızlıklar
  • İşitme kaybına neden olan kulak hastalıkları
  • Enfeksiyon veya bakteriyel bir rahatsızlık sonucu denge sinirinin etkilenmesi
  • İleri aşamalardaki damar tıkanıklıkları nedeniyle iç kulağa az kan gitmesi gibi durumlarda baş dönmelerine neden olmaktadır.
  • Travmalar: Kafaya veya kafa bölgesine alınan sert darbeler sonucunda kafatasında ve iç kulağa zarar veren kırıklar baş dönmelerine, bulantılara ve kusmalara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda kafa travması sonrasında da herhangi bir kırık oluşmasa bile iç kulak kristallerinin yerinden oynaması de baş dönmesine neden olabilmektedir. Travma gibi durumların düzelmesi birkaç hafta sürebileceği gibi birkaç ay da sürebilmektedir. Travmanın üzerinden yıllar geçse bile bazen ani hareket edilmesinde veya pozisyon değiştirilmesinde baş dönmeleri görülebilmektedir.
  • Nörolojik hastalıklar: Beyin veya beyincik bölümünde meydana gelen merkezi sinir sistemindeki kanama, kan damarlarındaki tıkanıklıklar, beyin tümörü, beslenme sorunları, migren, parkinson gibi hastalıklar baş dönmelerine ve denge kaybına neden olabilmektedir.
  • Dahili hastalıklar: Kalp krizi, şeker hastalığı, kansızlık, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp kapakçığı rahatsızlığı, ileri seviyede kalp ritmi bozukluğu, aşırı su kaybı, ishal, kusma vb. hastalıklar baş dönmelerine neden olabilmektedir.
  • Psikolojik denge bozuklukları: Stres, depresyon, panik atak, huzursuzluk vb. hastalıklar baş dönmelerine neden olmaktadır.

  Baş Dönmesi Tedavisi Ankara

  Baş dönmesi tedavisinde hastanın yakınmalarına ve muayene bulgularına göre tanı konulmakta bu tanı çerçevesinde tedaviye geçilmektedir. Hastayı dinleyip şikâyetlerinin neler olduğunu belirlemek tanı ve tedavi sürecini hızlandıracaktır. Bu tedaviyle birlikte hastanın yakınmaları ortadan kaldırılmış olacaktır.

  Meniere hastalığına bağlı olarak meydana gelen baş dönmeleri ilaç tedavisi ve yaşam biçiminde ki değişikliklerle kontrol altına alınabilmekte ve %90’a varan başarı elde edilmektedir. Stresli ve sıkıntılı bir yaşayış şeklinden çok rahat edilecek, stresin olmadığı bir hayat şeklinin baş dönmelerini ortadan kaldırdığı ortaya konulmuştur. Ayrıca kahve, alkol, sigara vb. kulaktaki sıvı basıncını artıran tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

  Doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve doktorun belirtmediği ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

  İç kulaktaki kristallerin yerinden kaymasına bağlı gelişen baş dönmesinde uygulanan manevra tedavisiyle kristallerin yerine oturtulması ve baş dönmesinin önlenmesinde %90 başarı elde edilmektedir.

  Baş dönmesi ve dengede duramama gibi problemleri olan kişilerin vücut sistemlerine ilişkin detaylı bir muayene olması önem arz etmektedir. Tanı konulduktan sonra ilgili doktorlar tarafından tedaviye başlanması gerekmektedir.

  WhatsApp chat
  Şimdi Ara!
  Yol Tarifi