Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği Ankara, Rinoplasti Fiyatları 2020

Burun Estetiği, burnun şekil bozukluğunun düzeltildiği cerrahi bir işlemdir. Burun içerisinde bulunan ve nefes almaya engel olan kıkırdak ve kemik eğriliklerinin de aynı ameliyat ile düzeltilmesi mümkündür. Rinoplasti genelde burnu küçültmek için yapılsa da bazen burnu büyütmek için de yapılmaktadır. Amaç yüz hatlarına uygun, doğal ve nefes alabilen bir burun yapmaktır.

18 yaşını doldurmuş hastalar burun estetiği ameliyatı için uygun kişiler olarak kabul edilmektedir.

Rinoplastiye Kimler İhtiyaç Duyar?

  • Burnu yüzüne oranla büyük olanlar
  • Burun eğriliği olanlar
  • Burun kemerinin alınmasını isteyenler
  • Burun ucu düşük olup burun ucunun kaldırılmasını isteyenler
  • Burun delikleri aşırı geniş ve/veya asimetrik olanlar
  • Burun kanatları çok geniş ve büyük olanlar
  • Geçirilmiş travma ve ameliyatlara bağlı burnunda şekil bozukluğu olanlar
  • Genel olarak burnunun var olan estetik görünümünden memnun olmayanlar

Doktor Seçimi

Rinoplasti estetik alanında en sık yapılan cerrahi operasyonlardan  olmasına rağmen estetik operasyonların en zorlarından biridir. Çünkü sonuçlarını gizlemek mümkün değildir.  Burun yüzün ortasında yer almasının yanı sıra düzgün ameliyat edilip şekil verilemezse kozmetik sorunlarla birlikte fonksiyonel sorunlar da eşlik edecektir.

Rinoplasti ameliyatlarında doktor seçimi diğer estetik ameliyatlara göre daha fazla önem arz etmektedir. Rinoplasti de ameliyatın başarısı doktorun alanı ile ilgili tecrübe, birikim ve uzmanlığına bağlıdır. Doktor ve hastanın operasyon öncesi iletişimleri iyi olmalıdır. Hasta ameliyat ile ilgili isteklerini eksiksiz bir şekilde cerrahına bildirmeli, cerrah ise hastasının isteklerinin gerçekçi olup olmadığını, bu isteklerinin ne kadarının karşılanabileceğini hastaya açıkça belirtmelidir.

Rinoplastide  Kullanılan Yöntemler

Rinoplasti ameliyatında genel olarak 2 yöntem kullanılmaktadır.

Kapalı Burun Ameliyatı

Genellikle operasyon sonrasında ameliyat izi kalmasını isteyemeyen kişilerin  talep ettiği bir yöntemdir. Kapalı burun ameliyatı açık ameliyata göre daha fazla tecrübe, emek ve zaman gerektirmektedir. Bunun en önemli nedeni kapalı burun ameliyatında burun cildi kaldırılmadan, yani burun yapıları tam olarak ortaya çıkartılmadan ve destek yapıları bozulmadan işlem yapılmaktadır. Bu yöntem genelde doktorun deneyimi ile aynı doğrultuda başarı göstermektedir.

Rinoplasti ameliyatlarının büyük bir kısmı kapalı yöntem ile dışarıdan hiçbir kesi olmadan yapılabilmektedir. Bazı burunlarda ise en uygun estetik ve fonksiyonel sonuçları yakalayabilmek için açık ameliyat yapılması gerekmektedir.

Açık Burun Ameliyatı

Bu yöntem, burun alt ucundan yaklaşık 0,5 cm’lik küçük cilt kesesi ile cilt kaldırılarak, kıkırdak ve kemik iskeletin tamamen ortaya konması ile uygulanmaktadır. Bu yöntemle burun içerisine çok rahat ulaşılmakta ve istenilen ameliyat tekniği kolayca yapılmaktadır. Bu yöntemin en büyük avantajı, burun içindeki şekil bozukluklarının daha iyi anlaşılması ve çözüm yollarının daha kolay uygulanmasıdır. Bu yöntemin dezavantajı ise ameliyat sonrası şişliklerin biraz daha geç inmesidir. Bu yöntem de kesi yeri, kişinin cilt yapısına ve iyileşme sürecine bağlı olarak yaklaşık 6 ayda izi neredeyse  belli olmayacak şekilde iyileşmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Süreci ve Sonrası

Rinoplasti operasyonu genellikle birkaç saat sürmektedir ve genellikle ameliyat sonrası 1 gün hastanede yatış gerektirmektedir.

Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde hastanın yüzünde şişlik, göz çevresinde hafif morarma, burnunda ve başında ağırlık hissi oluşabilmektedir. Bu gibi durumlara karşılık ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar verilmektedir. Burun ve göz çevresine soğuk uygulanması şişliklerin azalmasını ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Yüzdeki şişlikler ve morluklar 7-10 gün içinde tamamen geçecektir. Burundaki hafif şişlik ise doktorun ve hastanın dışında kimsenin fark etmeyeceği şekilde birkaç ay daha sürecektir. Ameliyat sonrası birkaç gün az miktarda kanama ve burun tıkanıklığı görülebilmektedir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi